MONTAŻ INSTALACJI
JAKICH ELEMENTÓW POTRZEBUJĘ, ABY WYKONAĆ INSTALACJĘ FOTOWOLTAICZNĄ?
Moduły fotowoltaiczne: wystawione na działanie promieni słonecznych, produkują prąd stały. Montuje się je do dedykowanej podkonstrukcji, przeznaczonej do rodzaju pokrycia dachowego, zgodnie z zaleceniami producenta. Panele należy połączyć ze sobą przy pomocy konektorów (dołączone do modułów).
Inwerter, zwany inaczej: falownikiem, przekształca prąd stały w prąd zmienny. Moc inwertera dobiera się do ilości paneli, a dokładnie sumy mocy tych paneli. Falowniki można montować wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz. Sposób montażu i uruchomienie zgodnie z zaleceniami producenta.
Okablowanie: dla połączenia dach – inwerter wybieramy kabel solarny 4mm kwadrat, dla połączenia inwerter – rozdzielnica kabel YDY, z ilością dopasowaną do rodzaju falownika oraz grubością uzależnioną od mocy instalacji oraz odległości od punktu przyłączenia.
Zabezpieczenia: instalacja powinna być zabezpieczona zarówno po stronie prądu stałego, jak i zmiennego – do tego służą ograniczniki przepięć. Ograniczniki dobiera się o napięciu znamionowym dopasowanym do wartości napięcia generowanego przez instalację fotowoltaiczną. Montuje się je w skrzynkach rozdzielczych, zwyczajowo po dwóch stronach inwertera.
Uziemienie: należy pamiętać, że instalację zawsze należy bezwzględnie uziemić! Służy do tego przewód uziemiający o średnicy 16mm, który należy sprowadzić aż do gruntu. Kotwienie w gruncie odbywa się przy pomocy prętów uziomowych (szpile), ich ilość zwiększa się tak długo, aż uzyskamy optymalną wartość rezystancji uziemienia.
Pozostałe przydatne elementy to: rury elektroinstalacyjne, koryta kablowe, rury karbowane (peszle). Przydadzą się też podstawowe narzędzia do montażu jak wiertarka, wkrętarka, młot, śrubokręt. Pamiętajmy również o własnym bezpieczeństwie – linach, kasku, drabinach.
CZY POTRZEBNE MI SĄ INNE ELEMENTY, KTÓRYCH NIE KUPIĘ NA MUNO.COM.PL?
Wszystkie podstawowe i najważniejsze elementy instalacji dostępne są w sklepie fotowoltaicznym muno.com.pl. Instalacja wymaga jednak użycia również dodatkowych akcesoriów montażowych, jak uchwyty, rury, koryta – wszystkie te elementy należy skompletować oddzielnie, w zależności od wybranego przez nas docelowego efektu estetycznego w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zamontować inwerter.
NA JAKIE POKRYCIA DACHOWE JEST DOSTĘPNA KONSTRUKCJA?
Dobór prawidłowej konstrukcji do pokrycia dachowego jest tak samo ważny, jak jej poprawne zamontowanie. Tylko poprawnie dobrany system zapewni szczelność, trwałość, bezpieczeństwo i bezawaryjność konstrukcji na lata. Podkonstrukcja powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium, co zabezpiecza przed korozją materiału. Na rynku dostępne są systemowe rozwiązania dedykowane do wszystkich najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych – na dach skośny, dach płaski oraz systemy wolnostojące.
CZYM RÓŻNI SIĘ INSTALACJA NA GRUNCIE?
Przy planowaniu instalacji na gruncie należy przemyśleć posadowienie podkonstrukcji pod moduły. Jako obiekt wolnostojący, należy przewidzieć fundamentowanie słupów w gruncie lub wybór konstrukcji balastowej (obciążeniowej). Do montaży na gruncie również dostępne są systemowe rozwiązania konstrukcyjne. Plusem instalacji jest dowolność posadowienia, które pozwoli na uniknięcie zbędnego zacienienia oraz pozwoli na nakierowanie modułów w najkorzystniejszym, południowym kierunku. Należy przewidzieć, że montaż na gruncie najczęściej wymagać będzie większej ilości okablowania, niż byłoby potrzebne dla dachu budynku. Innym aspektem jest jeszcze koszt montażu – jeśli planujemy zlecić to profesjonalnej firmie, na montaż na dachu budynku mieszkalnego można zastosować stawkę VAT 8%, na gruncie natomiast będzie to stawka 23%.
CZY MUSZĘ GDZIEŚ ZGŁOSIĆ FAKT WYKONYWANIA INSTALACJI?
Montaż urządzeń fotowoltaicznych o mocy elektrycznej do 40kW nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Dotyczy to zarówno instalacji montowanych na dachu budynków, jak i instalacji wolnostojącej, na gruncie. Nie trzeba również nigdzie zgłaszać instalacji przed montażem – dopiero po wykonaniu instalacji zgłasza się przyłączenie do Zakładu Energetycznego, właściwego dla regionu. W terminie 30 dni od złożenia wniosku, ZE ma obowiązek wymienić licznik na dwukierunkowy, który posiadać będzie układ pomiarowy pozwalający na określenie ilości energii pobieranej i wprowadzanej do sieci. Wymiana licznika jest bezpłatna. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy regulującej sprzedaż energii elektrycznej do sieci.
CZY MOGĘ ZAMÓWIĆ INSTALACJĘ W CAŁOŚCI?
Oczywiście, że tak! Kompleksowo zajmiemy się Twoją instalacją – od projektu, poprzez dobór urządzeń, aż do montażu i uruchomienia instalacji.
Możesz na nas liczyć!
Skontaktuj się z nami: [email protected], tel. 22 299 31 71.