Instalacja fotowoltaiczna nie może pracować bez elementów łączących poszczególnych jej podzespołów, czyli kabli solarnych. Dlatego na etapie projektowania systemu fotowoltaicznego, należy również zwrócić szczególną uwagę na okablowanie i dopasować je do instalacji PV
Kable solarne łączą poszczególne elementy instalacji PV ze sobą. Instalacje fotowoltaiczne wymagają szczególnego rodzaju okablowania, które jest dedykowane stricte do fotowoltaiki. Warto o tym pamiętać przy zakupie właściwego oprzyrządowania do łączenia poszczególnych urządzeń między sobą.
Pojęcie przewodu czy kabla używa się właściwie zamiennie. Niemniej jednak z tych dwóch definicji wynikają pewne różnice. Przewody są najczęściej jednożyłowe, montowane są na linie niskiego napięcia, stosuje się je w systemach do 6kV. Przewody nie posiadają izolacji lub mają tylko najprostszą i cienką. Dedykowane są tylko do pomieszczeń wewnętrznych budynków.
Kable natomiast mają szeroki zakres zastosowania napięć – są to przewody dobrze zaizolowane i pracujące w trudnych warunkach. Na ogół posiadają strukturę kilkużyłową, montowane są na zewnątrz i wykorzystywane w szerokim spectrum napięć. Kable fotowoltaiczne służą do łączenia modułów fotowoltaicznych, łańcucha modułów z inwerterem solarnym( DC) oraz inwertera z siecią elektroenergetyczną (AC).
Wiele osób na etapie budowy instalacji fotowoltaicznej nie przywiązuje zbytniej uwagi do okablowania. Na ogół stanowi ona kilka procent kosztów całej instalacji i dlatego nie warto tutaj oszczędzać. Należy pamiętać, że instalacja PV jest cały czas pod napięciem i nawet wysokiej klasy falownik i panele fotowoltaiczne są narażone na możliwość wystąpienie zwarcia oraz wystąpienia tzw. łuku elektrycznego. Może być spowodowany wadliwym montażem i zastosowaniem niskiej jakości okablowania przez co nasza instalacja może się uszkodzić. Dlatego na okablowaniu do fotowoltaiki nie należy oszczędzać.
Należy przy tym pamiętać, że Instalacja fotowoltaiczna pracuje na zewnątrz i narażona jest na warunki takie jak:
Kable solarne prowadzone są pod ziemią (AC) oraz na dachu (DC) , gdzie bezpośrednio narażone są np. na promieniowanie słoneczne. Dlatego muszą być odporne na w/w warunki środowiskowe.
Kable solarne powinny cechować się:
Kable 4 mm2, 6 mm2, 10 mm2 i 16 mm2 różnią się średnicą przekroju. W zależności od przekroju mają zastosowanie do innych obciążeń i wielkości instalacji PV. Wybierając odpowiednie średnice przewodów należy brać pod uwagę maksymalne obciążenie prądowe kabla o danym przekroju, które musi być większe od maksymalnej energii elektrycznej płynącej w obwodzie.
Kolejnym ważnym parametrem jest długość kabla. Firmy elektryczne, produkujące kable solarne, stosują oznaczenia [mb], czyli metry bieżące kabla. Zatem 100 mb oznacza 100 metrów bieżących kabla, a 500 mb określa kabel o długości 500 metrów bieżących. Długości poszczególnych przekrojów kabli ustalane są na etapie projektowania instalacji PV.