To, że panele fotowoltaiczne są opłacalną inwestycją, nie ulega żadnym wątpliwościom. Produkują przecież zupełnie darmową energię elektryczną, a przy odpowiednim doborze bez trudu pokryją zapotrzebowanie całego budynku. Niektórzy jednak wciąż są sceptyczni, obawiając się szczególnie o żywotność paneli fotowoltaicznych. Czy faktycznie jest się czego bać? Jaka jest żywotność paneli? Sprawdź!
Już poprzednie generacje paneli słonecznych (produkowane mniej więcej do 2010 roku) są bardzo trwałe – ich żywotność ocenia się na co najmniej 25 lat. Dziś technologia jest bardziej zaawansowana, co pozwala uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki. Szacuje się, że żywotność paneli fotowoltaicznych montowanych obecnie to co najmniej 40 lat. Oczywiście nie można mieć co do tego pewności, ale producenci uspokajają nabywców, oferując wieloletnie gwarancje zarówno na sam produkt, jak i na wydajność paneli.
Żywotność paneli słonecznych nie powinna być problemem. Jedynym problemem bywa trwałość inwertera, który trzeba wymienić średnio po ok. 15 latach. Trzeba również pamiętać o znaczeniu poprawnego montażu i zastosowania zabezpieczeń elektrycznych. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia ogniw na skutek przepięć i innych podobnych zdarzeń.
Trzeba mieć na uwadze, że wydajność paneli fotowoltaicznych spada z czasem. To naturalny proces, ale producenci pracują nad jego zminimalizowaniem. W efekcie produkowane współcześnie moduły fotowoltaiczne odnotowują bardzo mały spadek wydajności w ciągu kilkudziesięciu lat. Największe spadki efektywności występują w pierwszych kilku latach użytkowania, później jednak proces ten postępuje znacznie wolniej. Produkowane obecnie panele słoneczne w większości zachowują wydajność na poziomie co najmniej 80% po 25 latach użytkowania.
Oczywiście panele fotowoltaiczne nie zawsze będą tak samo efektywne i trwałe. Na ich żywotność mają wpływ między innymi konstrukcja, zastosowane materiały i technologie. To właśnie dlatego warto wybierać nowoczesne panele fotowoltaiczne renomowanych producentów. Niekorzystnym czynnikiem mogą być natężenie promieniowania UV oraz ekstremalne warunki pogodowe, które miewają negatywny wpływ na ich wydajność. Mowa tu o sytuacjach takich jak:
Wykluczając istnienie wad fabrycznych oraz oddziaływanie ekstremalnych warunków pogodowych na panele, można bez obaw liczyć na to, że będą pracować kilkadziesiąt lat. Spadek ich wydajności nie powinien zaś wynosić więcej niż 0,5% w skali roku.
Czy żywotność paneli fotowoltaicznych można przedłużyć? Niezupełnie. Można się jednak upewnić, że ich optymalna wydajność i trwałość zostaną utrzymane. Co ważne, jest to bardzo proste. Obejmuje to zaledwie drobne prace konserwacyjne.
Jeśli chcesz mieć pewność, że panele słoneczne posłużą Ci możliwie długo i będą maksymalnie wydajne, wystarczy monitorować ich stan. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ jest to bardzo proste.
Jak widać, dbanie o instalacje fotowoltaiczne nie sprawia problemu. Jeśli zaś mimo tego zaobserwujesz niepokojący spadek efektywności, warto skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem, ponieważ zwykle jest to coś, co podlega gwarancji.
Obecnie większość marek paneli słonecznych oferuje gwarancję wydajności, która obejmuje 25 lat. Stanowi ona deklarację dotyczącą tego, że spadek wydajności ogniw (który jest naturalnym procesem) nie przekroczy określonej wartości w tym czasie. Coraz więcej paneli słonecznych dobrych marek jest objętych jeszcze dłuższą ochroną w tym zakresie. Do tego dochodzi również wieloletnia gwarancja na produkt przydatna w przypadku awarii technicznej lub wady fabrycznej.
Panele słoneczne to dość duża inwestycja. Jak zadbać o to, by była maksymalnie opłacalna? Współpracując z fachowcami! Zależy Ci na tym, aby żywotność paneli fotowoltaicznych była jak największa, a gwarancja wydajności jak najkorzystniejsza? Zapraszamy do hurtowni MUNO. Pomożemy Ci znaleźć idealne panele i stworzyć sprawną, trwałą instalację. Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej!