Fotowoltaika dla domu to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce. Nie ma się czemu dziwić – to doskonały sposób na drastyczne obniżenie rachunków za prąd i uzyskanie dużej niezależności energetycznej. Masz planach zainwestowanie w tę technologię i rozważasz samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych? Sprawdź, jak to wygląda w praktyce i kto może zamontować panele bez pomocy instalatorów.
Montaż fotowoltaiki to dobre rozwiązanie zarówno dla domu, jak i dla firmy czy gospodarstwa rolnego. Ta technologia pozwala produkować darmowy prąd z energii elektrycznej. Jeśli chodzi o konkretne miejsce montażu instalacji, to najistotniejsze jest prawidłowe ulokowanie paneli słonecznych. Mogą one trafić:
Warto przy tym pamiętać, że panele słoneczne można zamontować na dachach o różnych kształtach i kątach nachylenia, jednak najoptymalniejsza lokalizacja to południowa, niezacieniona połać skośnego dachu, i kąt ok. 37-38 stopni.
Koszt instalacji fotowoltaicznej nie należy do małych – to minimum kilkanaście tysięcy złotych lub znacznie wyższa kwota. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę zarówno wydatek na same panele fotowoltaiczne i pozostałe komponenty, jak i ten na montaż wykonany przez profesjonalną ekipę. To podnosi ostateczną wysokość inwestycji o ok. 20-30%. Dlatego wiele osób może się zastanawiać, czy nie podjąć się tego zadania samodzielnie.
Na pierwszy rzut oka może się to wydawać dobre rozwiązanie: instalacja fotowoltaiczna nie wydaje się zbyt skomplikowana, a na miłośników DIY czekają spore oszczędności. Gdy dodać do tego dotację z programu Mój Prąd czy ulgę termomodernizacyjną, wydatek staje się znacznie mniejszy.
I rzeczywiście, można się pokusić o montaż paneli na własną rękę, pod warunkiem, że… ma się odpowiednie uprawnienia.
Fotowoltaika to instalacja, której zadaniem jest produkcja prądu. A jak mówi przysłowie, z prądem nie ma żartu – zwłaszcza, że panele w każdej sekundzie ekspozycji na słońce wytwarzają prąd stały, którego łączne napięcie jest bardzo wysokie. Dlatego nawet najmniejszy błąd przy montażu instalacji fotowoltaicznej może wiele kosztować.
Z tego względu, choć w teorii możesz połączyć ze sobą wszystkie elementy metodą DIY bez uprawnień, kiedy nadejdzie moment odbioru mikroinstalacji oraz jej przyłączenia do sieci energetycznej, spotkasz się z odmową. Zakład energetyczny wymaga, aby:
Nie są za to wymagane uprawnienia UDT dla instalatorów systemu fotowoltaicznego, jednak firmy, które je uzyskały, cieszą się większą renomą na rynku i są chętniej wybierane do montowania paneli w domu czy firmie.
Jeżeli masz odpowiednie uprawnienia, a także wiedzę i umiejętności, możesz podjąć się samodzielnego podpięcia całej instalacji. Pamiętaj przy tym, że nie jest to zadanie dla jednej osoby – choćby z uwagi na ciężar poszczególnych komponentów. A czego będziesz potrzebować? Kluczowe elementy to:
… potrzebujesz projektu instalacji solarnej. Kupienie „pierwszego-lepszego” zestawu to droga donikąd. Wszystkie komponenty muszą zostać dobrane zarówno do zapotrzebowania budynku na prąd, jak i do warunków technicznych na posesji – ot, choćby do potencjalnego zacienienia paneli, które może się pojawić, czy do specyficznego kąta nachylenia dachowej połaci. Trzeba również ustalić, gdzie i jakie zabezpieczenia instalacji będą potrzebne po stronie AC i DC, co jest uzależnione m.in. od odległości falownika od paneli czy tego, z jak dużym zacienieniem będzie się mierzył system.
Należy również precyzyjnie określić moc instalacji fotowoltaicznej, dobrać odpowiedni typ paneli słonecznych, połączyć ją z odpowiednim inwerterem (1- czy 3-fazowy?), dopasować przewody odpowiedniej grubości, konstrukcję montażową adekwatną do dachu… jednym słowem przed Tobą sporo pracy oraz jeszcze więcej miejsca na popełnienie błędu.
Właśnie dlatego, jeśli nie jesteś w 100% pewien swoich kompetencji i nie masz odpowiednich uprawnień, lepiej powierz instalację fotowoltaiki ekspertom. Możemy się tym zająć również my – dzięki temu w jednym miejscu skompletujesz wszystko, co niezbędne, aby zamocować panele słoneczne i pozostałe komponenty i zyskasz fachową pomoc.
Sprawdź, jak przebiega współpraca z MUNO – skontaktuj się z naszymi ekspertami z naszej hurtowni fotowoltaicznej i uzyskaj więcej informacji!