Wszystkie moduły dostępne od ręki z naszego magazynu w Polsce. Wysyłka w ciągu 48h od momentu złożenia zamówienia.
   Wszystkie moduły dostępne od ręki z naszego magazynu w Polsce. Wysyłka w ciągu 48h od momentu złożenia zamówienia.

Rozmiar i waga paneli fotowoltaicznych. Jak je odpowiednio dobrać?

Mówiąc o instalacji fotowoltaicznej, najczęściej bierze się pod uwagę jej docelową moc. Rzeczywiście, jest to kluczowy parametr, decydujący o tym, czy system PV zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia dachu, na którym zostaną umieszczone panele, ma ograniczoną powierzchnię oraz nośność. Dlatego równie ważne kwestie to rozmiar paneli fotowoltaicznych oraz ich waga. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

Chociaż obecnie stosowane panele fotowoltaiczne są do siebie stosunkowo podobne pod względem konstrukcyjnym (ich podstawą są ogniwa krzemowe), budowa poszczególnych modeli jest już zróżnicowana. Kluczowe różnice są związane z rozmiarami, jakie osiągają panele fotowoltaiczne. Wymiary poszczególnych modułów mogą być zróżnicowane.

Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych

Warto wiedzieć, że wymiary paneli fotowoltaicznych zależą w dużej mierze od tego, z ilu ogniw się one składają oraz jak duże są same ogniwa. Najczęściej moduły PV są złożone z 60 ogniw fotowoltaicznych, zazwyczaj 6-calowych. Pojedynczy standardowy panel fotowoltaiczny to zatem 10 kolumn po 6 ogniw o wymiarach 156 x 156 mm. Gdy dodać do tego odległości między ogniwami oraz ramy paneli PV, uzyskuje się standardowy wymiar 165 x 100 cm.

Gdy chodzi o moc modułu tej wielkości, wiele zależy też od tego, czy ogniwa w nim są polikrystaliczne, czy monokrystaliczne. Poglądowo można jednak powiedzieć, że aby uzyskać moc instalacji PV na poziomie 5 kWp, potrzeba 18 takich paneli, a ich łączna powierzchnia wyniesie 30 metrów kwadratowych.

Niestandardowe wymiary paneli słonecznych

Niestandardowe rozmiary paneli PV mogą być związane z tym, z ilu ogniw są one zbudowane. Z jednej strony pojawiają się modele złożone z 48 ogniw, z drugiej – wykorzystywane przede wszystkim do zastosowań przemysłowych – panele złożone z 72 ogniw. Te drugie mogą mieć wymiary 100 x 200 cm.

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Waga pojedynczego modułu fotowoltaicznego standardowych rozmiarów waha się w granicach między 18 a 25 kg. Trzeba też pamiętać, że obciążenie dachu będzie wynosiło ok. 20 kg/m2.

Czym kierować się w wyborze wielkości i wagi paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiasz się, co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej w kontekście wagi oraz wymiarów paneli fotowoltaicznych? Oba te parametry są istotne i decydują w pewnym stopniu o tym, gdzie zostanie wykonany system oraz z jakich komponentów. Jakie elementy są istotne?

Powierzchnia dachu a montaż paneli

Montaż paneli jest możliwy zarówno na większych, jak i mniejszych połaciach dachowych. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, czy… wymagana liczba paneli zapewniająca odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej zmieści się na powierzchni dachu skierowanej w optymalną stronę.

A co zrobić, gdy powierzchnia połaci dachowej jest za mała na instalację fotowoltaiczną – np. dlatego, że jej część zajmują okna dachowe? Obecnie zdarza się to coraz rzadziej, m.in. dlatego, że na rynku zaczęły dominować panele monokrystaliczne, które oferują większą moc w stosunku do powierzchni niż starszego typu komponenty oparte o ogniwa polikrystaliczne. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której połać dachu jest niewystarczająca, wówczas można rozważyć montaż paneli na specjalnej konstrukcji na gruncie, np. w ogrodzie na terenie posesji.

Nośność dachu

Instalacja fotowoltaiczna na dachu to dodatkowe obciążenie jego konstrukcji. Przypomnijmy: pojedynczy, standardowy panel waży ok. 18-25 kg. Dlatego jeszcze przed doborem tych komponentów i wybraniu miejsca ich montażu należy sprawdzić stan więźby dachowej, a także jej pokrycia. Zły stan techniczny dachówki czy blachodachówki, na które wskazują np. korozja czy pęknięcia, może zagrażać bezpieczeństwu całej konstrukcji, a także systemu PV. Dlatego, jeśli jest to jedyne miejsce, w którym można umieścić panele, konieczne jest dokonanie naprawy dachu przed wykonaniem prac montażowych.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Instalacja fotowoltaiczna ma zaspokajać w pełni zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Generowana przez nie moc jest uzależniona w dużej mierze od powierzchni, jaką zajmują. Dlatego trzeba pamiętać, że im więcej prądu potrzeba, tym więcej przestrzeni na dachu jest wymagane. Istotny jest jednak nie tyle rozmiar pojedynczego panelu, ale łączna, całej instalacji produkującej prąd z promieni słonecznych.

Dobierz odpowiednie panele do instalacji PV z naszymi ekspertami

Zastanawiasz się, jakie moduły PV będą odpowiednie do realizowanego przez Ciebie projektu fotowoltaicznego? W naszej hurtowni znajdziesz panele fotowoltaiczne wykonane w najnowszych technologiach, w tym modele half-cut czy full black. Jeśli potrzebujesz pomocy w dopasowaniu odpowiednich komponentów do tworzonej instalacji, nasi specjaliści służą pomocą techniczną i pomogą dobrać właściwe urządzenia, dające określone możliwości montażowe. Sprawdź już teraz naszą ofertę i skontaktuj się, aby uzyskać więcej informacji!