Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim z paneli fotowoltaicznych, jest w Polsce coraz popularniejsze. Sprzyja temu wiele czynników, w tym niewątpliwie możliwość zostania prosumentem i rozliczania nadwyżek wyprodukowanego przez instalację PV prądu z zakładem energetycznym. Wiąże się to z uzyskaniem znacznie wyższej wydajności instalacji. W jaki sposób? Dowiedz się, kim jest prosument i jak to działa!
Słowo „prosument” powstało z połączenia słów „producent” i „konsument”. Jest to więc podmiot, który łączy te dwie funkcje. Prosumentem może zostać osoba fizyczna, firma lub rolnik, który zamontuje panele słoneczne, a następnie podłączy je do sieci energetycznej i podpisze z dostawcą energii odpowiednią umowę.
Według oficjalnej definicji wskazanej w nowelizacji ustawy o OZE prosument to odbiorca końcowy, który dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej. Ponadto jest to podmiot wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji. Co ważne, może on wytwarzać energię elektryczną jedynie w celu jej zużycia na potrzeby własne. Niemożliwe jest więc otrzymanie statusu prosumenta przy prowadzeniu działalności gospodarczej polegającej na produkcji energii w celu jej sprzedaży. W praktyce jest to opcja dostępna dla gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych oraz małych firm. Prosument może w ciągu 12 miesięcy odebrać 80% (70% w przypadku instalacji powyżej 10 kW) oddanych nadwyżek.
Skąd bierze się nadwyżka wyprodukowanej energii? To bardzo proste. Podczas długich, słonecznych, letnich dni panele fotowoltaiczne zwykle wytwarzają duże ilości energii, których nie da się spożytkować na bieżąco na własne potrzeby. Najwięcej prądu zużywa się bowiem wieczorami oraz zimą. W związku z tym bez podłączenia mikroinstalacji do sieci trzeba się pogodzić z tym, że latem wyprodukowany prąd będzie przepadał, natomiast zimą zabraknie go na bieżące potrzeby. Alternatywnym rozwiązaniem jest magazynowanie energii z użyciem specjalnych akumulatorów, ale umowa prosumencka to wybór prostszy i wygodniejszy, który ponadto nie wymaga inwestycji polegających na zakupie drogich baterii.
Jeśli chcesz korzystać z przywilejów, jakie ma prosument, wystarczy tylko kilka kroków. Obecnie dokonanie przyłączenia do sieci to właściwie formalność. Co trzeba zrobić, by zostać prosumentem?
Po zakończeniu tego procesu właściciel mikroinstalacji jest już prosumentem i może w pełni korzystać z energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Oddawanie nadwyżek energii do sieci będzie się odbywać automatycznie, podobnie jak jej odbieranie z uwzględnieniem zależnych od mocy instalacji opustów. Pełne rozliczenie otrzymasz wraz z fakturą
Zastanawiasz się, czy warto być prosumentem? Jeśli pochylić się nad składowymi ceny energii elektrycznej, okazuje się, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie! W cenie prądu zawierają się:
Po przeanalizowaniu wszystkich kosztów okazuje się, że cena energii czynnej zwykle stanowi jedynie ok. 40% ceny prądu. Dlatego chcąc sprzedawać prąd, nie da się otrzymać ceny porównywalnej z tą, jaką trzeba zapłacić, kupując energię. Z tego powodu właściciele instalacji fotowoltaicznych mający status prosumenta są w znacznie lepszej sytuacji.
Prosument nie może sprzedawać wytworzonej energii, czyli dostawać za nią ekwiwalentu pieniężnego. Prawo pozwala jednak na budowę tzw. ferm fotowoltaicznych, czyli elektrowni produkujących prąd ze słońca. Wówczas można sprzedawać prąd na zasadach ogólnych. Jest to jednak pełnoprawny biznes, który wymaga dopełnienia wszelkich formalności z tym związanych. Czy da się na tym zarobić? Jak najbardziej, choć ferma wymaga dużej inwestycji na start. Wysokość zysków będzie zależna od wielu czynników, dlatego musi być wyliczana indywidualnie.
Jeśli planujesz montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, przyłączenie jej do sieci i podpisanie umowy prosumenckiej to najlepszy wybór. Dzięki temu można do maksimum wykorzystać moc posiadanej instalacji i zredukować rachunki za prąd nawet o ponad 90%! To najbardziej opłacalne i najwygodniejsze dostępne rozwiązanie.