Nie każdy inwestor zdaje sobie z tego sprawę, ale prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych ma ogromne znaczenie dla ich właściwego działania i trwałości. Znaczenie mają zarówno miejsce montażu, jak i dobór elementów instalacji fotowoltaicznej czy sposób przeprowadzania prac. Dowiedz się, jak powinien wyglądać ten proces.
Wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od ich umiejscowienia. Powinny być montowane przede wszystkim w miejscu niezacienionym. Najwydajniej pracują wtedy, gdy są skierowane na południe, a ich kąt nachylenia do podłoża wynosi mniej więcej 30 stopni (w zależności od szerokości geograficznej). Czasami jednak korzystniejsze może się okazać inne położenie.
Zasadniczo montaż fotowoltaiki prowadzi się albo na dachu, albo na gruncie. Częściej wybierana jest instalacja dachowa – przede wszystkim ze względu na brak konieczności mocowania dodatkowych konstrukcji wsporczych (z wyjątkiem montażu na dachach płaskich). Warto jednak dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ przy niekorzystnej geometrii dachu instalacja fotowoltaiczna na gruncie może produkować energię elektryczną ze znacznie większą wydajnością.
Wybór odpowiedniego miejsca na montaż instalacji PV to jednak zaledwie początek. Należy również pamiętać o pewnych zasadach, które są bardzo istotne dla powodzenia procedury. Ważne są przede wszystkim:
Montaż instalacji fotowoltaicznej należy zawsze powierzać fachowcom. To bardzo istotne! W Ustawie o odnawialnych źródłach energii nie bez powodu znalazł się zapis, że osoba montująca panele powinna mieć uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Moduły PV nie są szczególnie wrażliwe na warunki atmosferyczne – w końcu są przystosowane do montażu na zewnątrz i działania w każdej pogodzie. Warto jednak zadbać o sprzyjającą aurę podczas montażu paneli fotowoltaicznych. Optymalnym rozwiązaniem jest zwracanie uwagi na:
Jeśli pogoda jest niekorzystna, warto przesunąć montaż ogniw fotowoltaicznych na kolejny dzień. Dokładność i ostrożność są znacznie bardziej wskazane niż pośpiech!
Montaż paneli fotowoltaicznych trwa zazwyczaj od jednego do kilku dni, w zależności od warunków pogodowych i liczby paneli. Procedura nie jest bardzo skomplikowana i składa się z następujących etapów:
Instalacje fotowoltaiczne niezależnie od miejsca montażu (grunt, dach) wymagają odpowiedniej konstrukcji wsporczej (stelaża). Ich przygotowanie jest pierwszym etapem procesu montażowego. Konstrukcje utrzymują panele pod odpowiednim kątem i zapewniają im stabilne mocowanie, dlatego muszą być wykonane precyzyjnie i ze starannie dobranych materiałów.
Przewody łączą każdy panel fotowoltaiczny z falownikiem i resztą instalacji. Rozkłada się je przed montażem modułów. Należy używać wyłącznie specjalistycznych kabli solarnych o wysokiej odporności na warunki zewnętrzne.
Falownik montuje się zazwyczaj w domu, ale może on być umieszczony również przy panelach (dotyczy to szczególnie mikrofalowników). To „serce” instalacji fotowoltaicznej, do którego prowadzą wszystkie przewody.
Sam montaż paneli polega na ich umocowaniu na stelażu oraz podłączeniu do przygotowanego wcześniej okablowania.
Jeśli panele montuje się w celu ich podłączenia do sieci energetycznej i korzystania z prosumenckiego systemu rozliczeń, po ich umocowaniu należy zgłosić ten fakt w zakładzie energetycznym. Podłączenie wymaga podpisania umowy kompleksowej z operatorem i wymiany licznika na dwukierunkowy.
Po wymianie licznika i podłączeniu do sieci energetycznej dokonuje się faktycznego rozruchu fotowoltaiki. Specjaliści sprawdzają, czy działa prawidłowo i czy produkcja energii elektrycznej odbywa się ze spodziewaną wydajnością.
Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki dla gospodarstwa domowego lub rolnego, firmy czy też instytucji, warto zadbać o odpowiednią jakość komponentów i wykonanych prac. Hurtownia fotowoltaiczna Muno pomoże Ci zadbać o oba te aspekty, oferując wysokiej jakości panele fotowoltaiczne i osprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach. Zapraszamy na zakupy niezależnie od wielkości instalacji i jej przeznaczenia!