Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od parametrów wybranych urządzeń. Bardzo istotne jest również ich umiejscowienie, a w szczególności kąt nachylenia i orientacja względem stron świata. Dowiedz się, dlaczego kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych jest tak ważny, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze i jak zmienia się skuteczność fotowoltaiki w zależności od tego czynnika.
Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd tylko wtedy, gdy docierają do nich promienie słoneczne. To dlatego ustawienie paneli fotowoltaicznych jest tak ważne. Przy ustalaniu miejsca i sposobu ich montażu trzeba brać pod uwagę trzy kluczowe czynniki:
Optymalne ustawienie to takie, w którym powierzchnia paneli fotowoltaicznych jest oświetlona przez jak największą część dnia i nie pada na nią żaden cień. Oczywiście w kraju takim jak Polska, w którym wędrówka słońca po niebie wygląda zupełnie inaczej latem i zimą, jest to dość złożona kwestia. W niemal każdej sytuacji da się jednak znaleźć usytuowanie, które zapewni opłacalność paneli fotowoltaicznych.
Najczęściej stosowanym miejscem na fotowoltaikę jest dach. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyna opcja. Montaż na dachu ma pewne ważne zalety – przykładowo nie zabiera dodatkowego miejsca na działce. Ponadto wówczas panele słoneczne znajdują się kilka metrów nad ziemią, co zwykle pozwala ograniczyć zacienienie powodowane np. przez okoliczne budynki czy drzewa. Czasami jednak kierunek lub kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych montowanych na dachu nie są korzystne.
Wówczas warto rozważyć montaż paneli na gruncie. Wymaga to zastosowania dodatkowej konstrukcji wsporczej i zajęcia kawałka działki. Wiąże się również z nieco wyższymi kosztami. Pozwala jednak ustawić instalację PV pod optymalnym kątem i zwrócić ją w najlepszym możliwym kierunku, a dzięki temu uzyskać maksymalną ilość energii elektrycznej. Zapewnia też łatwy dostęp do instalacji.
Optymalny kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych to oczywiście południe. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z instalacji, jeśli nie masz możliwości jej zwrócenia właśnie w tę stronę. Inne ustawienia również zapewnią Ci darmową energię elektryczną. Zmienią się jedynie ilość prądu uzyskanego z 1 kWp mocy paneli oraz schemat czasowy, w którym będzie produkowany.
Panele skierowane wprost na południe (azymut 180०) i nachylone pod kątem 30-40० to „złoty standard” fotowoltaiki. W tym przypadku do paneli dociera maksymalna ilość promieniowania. Lekkie odchylenia od południa zapewniają bardzo zbliżone rezultaty. W tym przypadku najwięcej energii elektrycznej jest wytwarzane w godzinach okołopołudniowych.
Jeśli możesz zamontować panele skierowane na południowy wschód lub południowy zachód, również jest to bardzo dobre rozwiązanie. Ogółem będą one produkować nieco mniej energii, ale różnice wynoszą zaledwie kilka procent. Można to zbilansować poprzez zwiększenie liczby modułów.
Montaż paneli fotowoltaicznych skierowanych na wschód lub zachód zmniejsza ogólną ilość wyprodukowanej energii. Wówczas zaleca się zwiększenie liczby modułów, ponieważ wydajność instalacji sięga najwyżej ok. 90%. Korzystniejszy jest wówczas nieco bardziej „płaski” kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych (w granicach 20-30०). Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest jednak montaż paneli fotowoltaicznych na osi wschód-zachód. Wówczas część montuje się na wschodniej, a część na zachodniej połaci dachu.
Fundamentalna zasada mówi o tym, że optymalny kąt montażu paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji. Panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane zgodnie z jej możliwościami, w miejscu niezacienionym. Tak naprawdę niemal na każdej działce da się znaleźć optymalne rozwiązanie. O czym należy pamiętać przed montażem instalacji fotowoltaicznej ustawionej w określony sposób?
Przy montażu wschód-zachód często udaje się również zwiększyć autokonsumpcję, a tym samym opłacalność całej instalacji!
Panele fotowoltaiczne mogą Ci przynieść ogromne oszczędności. Warto jednak zadbać o ich prawidłowy dobór i montaż. Zaufaj fachowcom – skonsultuj się z hurtownią fotowoltaiczną MUNO i dobierz swój zestaw oraz skorzystaj z polecanej ekipy montażowej. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jakie to proste!