Montaż instalacji fotowoltaicznej to na pozór proste zadanie. W teorii wystarczy tylko umieścić panele na dachu, podpiąć do inwertera, całość połączyć z dwukierunkowym licznikiem prądu i… gotowe. Jednak w praktyce już tak łatwo nie jest – trzeba pamiętać, że systemy fotowoltaiczne wytwarzają prąd o dużej mocy i napięciu, a niewłaściwe wykonanie instalacji może doprowadzić choćby do powstania łuku elektrycznego, zwarcia, pożaru i innych zagrożeń. Właśnie dlatego pracami powinny się zająć osoby mające odpowiednie uprawnienia. Jakie są wymagane, a jakie pożądane? Wyjaśniamy.
Budowa przydomowej elektrowni słonecznej o mocy do 50 kWp, tak zwanej mikroinstalacji, nie wymaga uzyskania pozwolenia z urzędu. Mimo to, trzeba pamiętać, że jeśli system PV ma działać w trybie on-grid, a zatem być „wpięty” do sieci elektrycznej, musi spełnić określone wymagania zakładu energetycznego. Wśród nich są związane te z uprawnieniami osób, które odpowiadają za:
Nie ma w tym nic dziwnego – zakład energetyczny musi mieć pewność, że podpięcie Twojego systemu fotowoltaicznego będzie bezpieczne. Poza tym, także z punktu widzenia inwestora, kwestie bezpieczeństwa są kluczowe.
Pierwsza kwestia to uprawnienia do wykonania projektu instalacji PV. Są konieczne, aby powstały system pracował z maksymalną sprawnością oraz nie stanowił zagrożenia dla budynku i jego użytkowników. Dobry projektant:
Precyzyjnie wykonany projekt, zgodny z wymogami bezpieczeństwa, to podstawa wykonania poprawnej instalacji.
Wymagania, jakie powinien spełniać projektant systemów fotowoltaicznych, aby poprawnie wykonać powierzone mu zadanie, to uzyskanie uprawnień budowlanych do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych lub certyfikatu w zakresie projektowania systemów PV wystawionego przez Urząd Dozoru Technicznego.
Jeżeli projekt nie został wykonany przez uprawnionego do tego specjalistę, a prac montażowych nie przeprowadziły osoby z uprawnieniami SEP D i E, system może nie zostać przyłączony do sieci energetycznej.
Odpowiednie kwalifikacje musi mieć nie tylko projektant systemu PV. Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są wymagane? Ponieważ instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania prądu, niezbędne są uprawnienia SEP typu D i E. Monterzy powinni uzyskać świadectwo kwalifikacyjne w zakresie energii elektrycznej. To warunek konieczny do rozpoczęcia pracy – uprawnienia instalatora mogą być zweryfikowane podczas odbioru tej instalacji OZE przez zakład energetyczny.
Uprawnienia SEP to „oczywista oczywistość” w przypadku wykonywania jakichkolwiek prac związanych z elektrycznością. I choć to przede wszystkim one są wymagane przepisami prawa, warto się przyjrzeć, jakie dodatkowe kwalifikacje ma ekipa, która wykonuje instalacje. Na szczególną uwagę zasługują:
Warto także sprawdzić, czy firma zajmująca się prowadzeniem montażu urządzeń PV stale podnosi swoje kwalifikacje, uczęszczając np. na szkolenia organizowane przez producentów komponentów fotowoltaiki. To istotne, ponieważ fotowoltaika jest branżą, która nieustannie się rozwija, a wdrażanie nowych technologii wymaga zaznajomienie z mechaniką ich działania.
Jak pokazuje powyższa analiza, samodzielny montaż rozwiązań OZE takich jak fotowoltaika jest niewskazany – zarówno ze względów prawnych, jak i pragmatycznych. Warto zatem poszukać dobrego instalatora, który specjalizuje się w systemach OZE. Potrzebujesz pomocy w tym zakresie? Skorzystaj ze wsparcia, jakie oferuje Ci MUNO. Zajmujemy się nie tylko sprzedażą komponentów PV. Do Twojej dyspozycji są również w pełni wykwalifikowani instalatorzy, którzy wykonają prace zgodnie ze standardami obowiązującymi na terenie UE. Skontaktuj się, aby uzyskać więcej informacji!