Panele fotowoltaiczne to sposób na produkcję całkowicie darmowego prądu ze słońca i znaczne oszczędności. Aby je jednak uzyskać, najpierw trzeba zainwestować. Dotyczy to zarówno zakupu wszelkich elementów instalacji PV, jak i jej prawidłowego montażu. Ważne jest zarówno optymalne umiejscowienie, jak i uziemienie instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, na czym to polega i dlaczego jest tak ważne.
Instalacja fotowoltaiczna odpowiada za produkcję elektryczności, a więc wymaga zastosowania szeregu zabezpieczeń. Wszystkie elementy konstrukcji są wykonywane w sposób mający ograniczyć ryzyko występowania przepięć i zapobiegać porażeniu prądem. Obowiązkowe jest jednak również wykonanie uziemienia, które chroni zarówno elementy instalacji PV, jak i jej użytkowników. Dzięki jego wykonaniu eliminuje się ryzyko występowania zwarć, które mogłyby się skończyć wybuchem lub pożarem. Podsumowując, uziemienie instalacji zapewnia:
Uziemienie instalacji PV musi obejmować wszystkie jej elementy – w tym konstrukcje wsporcze wykonane z metalu.
Wykonując uziemienie instalacji PV, należy pamiętać o uwzględnieniu jego dwóch podstawowych elementów. Poprawnie wykonana instalacja musi się składać z:
Jeśli budynek nie ma własnej zewnętrznej instalacji odgromowej, konieczne jest wykonanie uziemienia wewnętrznego. Służą do tego otwory w ramach aluminiowych modułów fotowoltaicznych. Należy je wykorzystać do połączenia modułów przewodami uziemiającymi.
Warto też pamiętać, że w budynku z własnym uziemieniem zewnętrznym należy montować fotowoltaikę w odległości przynajmniej 0,5 m od niego. Zapobiega to powstawaniu tzw. łuków elektrycznych i przeskoków iskrowych. Instalacja uziemienia wewnętrznego również jest wówczas konieczna.
Bezpieczne użytkowanie modułów fotowoltaicznych wymaga zastosowania uziemienia oraz ograniczników przepięć. Pomimo tego, że najważniejsze urządzenia wchodzące w skład systemu PV (panele, falownik) są wyposażone we własne zabezpieczenia, warto zastosować dodatkowe elementy. Prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych oraz ich ram i konstrukcji wsporczej można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystuje się drut miedziany do połączenia poszczególnych elementów z punktem uziemiającym. Ułatwiają to otwory wykonywane w ramach modułów. Inna metoda zakłada wykorzystanie klem z pinami uziemiającymi. Należy pamiętać, by uziemione ramy modułów oraz elementy konstrukcji wsporczej zawsze połączyć z główną szyną uziemiającą.
Ryzyko uderzenia wyładowania w niski dom jednorodzinny jest zazwyczaj niewielkie. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy wykonywanie uziemienia niewielkiej instalacji dla domu jest konieczne. To prawda, że szkody w wyniku uderzenia pioruna czy pożary występują bardzo rzadko, ale w tym przypadku na pewno warto dmuchać na zimne.
Trzeba również wiedzieć, że zagrożenie stanowi nie tylko bezpośrednie uderzenie pioruna w konstrukcję budynku. Równie dotkliwe mogą być wyładowania występujące w pobliżu – kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów od domu. Jeśli dysponujesz instalacją on-grid, a więc podłączoną do instalacji elektrycznej budynku i sieci elektroenergetycznej, musisz ją zabezpieczyć zgodnie z zasadami dotyczącymi instalacji przeciwprzepięciowych.
Jakie zagrożenia wiążą się z brakiem uziemienia lub nieprawidłowym uziemieniem modułów fotowoltaicznych oraz całego systemy PV? Głównym jest wystąpienie pożaru lub wybuchu. Przepięcia występujące w przypadku występowania wyładowań atmosferycznych stanowią też zagrożenie dla urządzeń stanowiących elementy systemu – głównie dla falownika i samych paneli PV. Uziemienie fotowoltaiki może być ponadto wymagane przez ubezpieczyciela – w przypadku jej braku zazwyczaj spotkasz się z wyższą składką polisy lub wręcz odmową objęcia instalacji ochroną ubezpieczeniową.
Jak sprawdzić, czy fotowoltaika jest dobrze uziemiona? Upewnij się, że elementy systemu są ze sobą dobrze połączone, a wszelkie przewody doprowadzone do ziemi. Sprawdź również, czy wykorzystano kable uziemiające o odpowiednich parametrach, odpowiednie listwy odgromowe oraz ograniczniki przepięć. Najlepiej zaufać w tym zakresie fachowcom – specjaliści zadbają o bezpieczny montaż konstrukcji i zastosowanie odpowiednich metod jej ochrony.
Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy brać pod uwagę nie tylko jej skuteczność, ale również bezpieczeństwo. Właściwy dobór zabezpieczeń pomoże Ci spać spokojnie i zapewni wieloletnią trwałość całego systemu. Jak je dobrać? Najlepiej zwrócić się do specjalistów. Hurtownia MUNO oferuje szeroki wybór zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i osprzętu oraz elementów służących do jej ochrony. Może to być świetne miejsce do zaopatrzenia się we wszelkie potrzebne urządzenia, szczególnie że pracownicy firmy pomogą Ci w dokonaniu słusznego wyboru!