Zestaw fotowoltaiczny pozwala w zasadzie za darmo produkować energię elektryczną. Obecnie każdy może zamontować taką instalację przy domu lub firmie, ciesząc się znacznie niższymi rachunkami, a jednocześnie przyczyniając się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Co jest potrzebne, by móc wytwarzać darmową energię ze słońca? Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego?
Fotowoltaika to technologia, która obecnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, w jaki sposób energia słoneczna jest przekształcana w prąd, który może zasilać fabryki, biura czy domy, zapewniając prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych i oświetlenia.
Cała „magia” odbywa się wewnątrz panelu montowanego najczęściej na dachu domu czy innego budynku. Każdy taki panel składa się z ogniw zbudowanych z materiału półprzewodnikowego (zwykle krzemu). Gdy na panel (ogniwa) padają promienie słoneczne, fotony, czyli jednostki światła, wprawiają w ruch elektrony, które wytwarzają w półprzewodniku różnicę potencjałów elektrycznych. Jest to co prawda prąd stały (DC), czyli różny od tego, który płynie w gniazdkach, jednak w następnym etapie zostaje on przekształcony w prąd zmienny (AC). Kolejno prąd może bezpośrednio zasilić instalację budynku lub być przekazany do sieci energetycznej.
Budowa każdej instalacji fotowoltaicznej jest w zasadzie taka sama, niezależnie od jej typu czy rozmiaru. Wystarczy zaledwie kilka elementów, by cieszyć się własną produkcją energii elektrycznej! Te elementy to:
Bez nich prawidłowa praca instalacji fotowoltaicznych jest niemożliwa.
Panele to najbardziej widoczna część całej instalacji. Można też powiedzieć, że są najważniejszym elementem systemu. Od tego, jak zbudowane są ogniwa, ich jakości i typu, w znacznej mierze zależy sprawność instalacji. Obecnie najczęściej stosuje się panele krzemowe o ogniwach monokrystalicznych lub polikrystalicznych. Są one bardzo trwałe i funkcjonalne. Moduły zbudowane z polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych są nieco tańsze, ale również nieco mniej efektywne. Jeśli inwestorowi zależy na maksymalnej ilości wyprodukowanej energii, powinien wybrać panele monokrystaliczne.
Falownik to element, który sprawia, że energia wyprodukowana za sprawą działania promieniowania słonecznego, zostaje przekształcona do postaci prądu zmiennego używanego do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. To do niego podłączane są łańcuchy modułów fotowoltaicznych.
Urządzenie nie tylko przekształca energię elektryczną, ale również zapewnia bezpieczeństwo pracy całego zestawu fotowoltaicznego. Reaguje na wszelkie zmiany związane np. z napięciem i częstotliwością sieci, komunikuje się z systemem i monitoruje pracę instalacji. Można zastosować inwerter:
Inwerter należy wybierać bardzo starannie. Trzeba uwzględnić szereg czynników, takich jak sprawność, dopuszczalne temperatury pracy czy zdolność do wyszukiwania i utrzymania tzw. punktu mocy maksymalnej.
System mocujący jest często ignorowanym, ale bardzo ważnym elementem. Jest to również forma zabezpieczenia paneli (np. przed zniszczeniem w przypadku wystąpienia wichury czy innych ekstremalnych zjawisk). Odpowiedni montaż pomaga też zapewnić wentylację ważną dla efektywniejszej produkcji energii elektrycznej.
Z czego składa się mocowanie zestawu fotowoltaicznego? To zależy od miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Na dachach najczęściej stosuje się haki przykręcane do krokwi oraz montowane na nich szyny, na których następnie umieszcza się panele. Płaskie dachy wymagają zwykle zastosowania bardziej złożonych konstrukcji podtrzymujących. Również instalacja mocowana na gruncie może się opierać na różnych podporach (najczęściej metalowych lub betonowych).
Aby instalacja działała prawidłowo, musi być odpowiednio połączona. Zestaw fotowoltaiczny wymaga stosowania specjalnych przewodów solarnych i złączy. Wszystkie elementy są odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne. Okablowanie pokrywane jest grubą izolacją zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego czy wody.
Wytwarzanie energii słonecznej jest całkowicie bezpieczne dzięki dodatkowym systemom:
Jeśli interesuje Cię produkcja darmowego prądu za pomocą nowoczesnego, bezpiecznego i sprawnego systemu, koniecznie zapoznaj się z ofertą Muno. Proponujemy moduły najwyższej jakości oraz osprzęt wykorzystujący najnowsze osiągnięcia technologiczne. Pomożemy Ci wykorzystać powierzchnię dachu i stworzyć zestaw fotowoltaiczny o odpowiednio dobranej mocy. Zapraszamy!